שירותי היחידה לגיל הרך

 ייעוץ להורה ולתינוק (3-0)

  • סדנאות הורים לתינוקות – על הקשר הורה-תינוק והשפעתו על ההתפתחות הנפשית של התינוק כבר מהחודשים הראשונים.
  • טיפול דיאדי – הורה-תינוק. טיפול זה מניח כי הקשר עם ההורה, בונה את בסיס התייחסותו של התינוק לזולת ולעצמי ואת יכולתו להתנהל בעולם. במקביל, מאפשר הטיפול להורה לבחון מחדש את אופן התנהלותו ולגבש את זהותו ההורית.
  • ייעוץ להורים ולהורים שבדרך – תהליך ממוקד, העוסק בבעיות ובשאלות שמטרידות את ההורה. הייעוץ מאפשר לפתח יכולת התבוננות על דפוסי התנהלות הורה-תינוק שכבר נוצרו ומעניק מרחב לנשימה בהתמודדות היומיומית.

 ייעוץ להורה ולילד (7-3)

טיפול בילדים – כל ילד מביע את מצוקותיו באופן הייחודי לו. הטיפול בילד שואף ליצור מקום בטוח עבורו, בו יוכל לשתף את המטפל בעולמו הפנימי, לעבד את חוויותיו ולקבל כלים להתמודדות בהמשך.

טיפול דיאדי, הורה-ילד – הטיפול בהורה ובילד יחדיו מאפשר לצפות בילד בהתנהלות עם ההורה, לזהות את צרכיו וקשייו והאופן בו הם באים לידי ביטוי באינטראקציה בין ההורה לילד. טיפול זה מניח כי ההורה, בהיותו הדמות המרכזית בחייו של הילד יכול לתרום, ללוות ולתמוך בתהליכי שינוי אצל הילד ולצד זאת, לצבור ביטחון בהורותו.

הדרכת הורים – המטרה במפגש עם ההורים היא לאפשר מבט רחב יותר אל החוויה של הילד, ואל מה שהיא מעוררת בהורה. התובנות הנרכשות יאפשרו למצוא את הדרך להתמודד עם מצבים מורכבים בצורה טובה ומותאמת יותר לילד ולהורה.

מהי היחידה לגיל הרך?

היחידה להורה ולתינוק (גילאי 3-0) –  רובנו הופכים להיות הורים ורק בדיעבד מבינים את ההשלכות העמוקות של השינוי עלינו. בהמשך, אנו מגלים את מידת השפעתנו כהורים על ילדנו – בהתפתחות היכולת לאהוב, לשחק וללמוד. היחידה להורה ולתינוק מציעה ליווי והכנה רגשיים לקראת ההורות, עוד בשלב ההיריון; וייעוץ להורה בהכרות עם עולמו הנפשי המתפתח של התינוק.

דרך היחסים הראשוניים עם ההורים, התינוק לומד להכיר את עצמו ולפתח ביטחון ואמון בעולם ההולך ומתרחב סביבו. מסעו הראשוני של התינוק בגילוי העולם מניח את היסודות להמשך בניית אישיותו בעתיד.

ליווי בשלב ההפיכה להורים עוזר למצוא את הדרך המתאימה לכל הורה  עם התינוק שלו, תוך התחשבות בצרכים המתפתחים של התינוק ושל ההורה.

היחידה להורה ולילד (7-3) היחידה מציעה ייעוץ , ליווי וטיפול להורים ולילדיהם בגילאי 7-3.

בגילאים צעירים אלה, אישיותו המתפתחת של הילד הרך נתקלת באתגרים התפתחותיים רבים: פיתוח עצמאות הולכת וגדלה, רכישת כישורים להתמודדות בסיטואציות חברתיות חדשות, מפגש עם פחדים חדשים וגילוי של רגשות מורכבים לאור נסיבות חיים משתנות (למשל: מעבר מסגרת, שינוי הרכב משפחתי, פרידות).

המערכת הרגשית של הילד מתגבשת לאורך ילדותו, ולכן היא עדיין אינה מבוססת דיה בגיל צעיר. מכאן כי חשוב לאפשר לילד להתפתח כך שעולמו הפנימי יהווה בסיס איתן לאישיותו המתפתחת. ילדים רבים חווים קשיים אובייקטיבים וסובייקטיבים המאיימים על התגבשותה הבטוחה של אישיותם. כל ילד מביע את מצוקותיו באופן הייחודי לו. איתותיו המגוונים של הילד הם הזדמנות לעזור לו למצוא את הביטחון לו הוא זקוק כדי להתפתח באופן שלם.